Węgiel kamienny: kilka faktów
Węgiel kamienny to najczęściej wykorzystywane paliwo. Chętnie palimy nim w piecach, ogrzewając nasze domy. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje węgla, między innymi węgiel syberyjski, który pochodzi z Rosji. Każdy węgiel kamienny składa się z kilku pierwiastków i ma pochodzenie roślinne. Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Z czego składa się węgiel?
Węgiel kamienny, a więc również węgiel syberyjski, to składa osadowa, którą budują takie pierwiastki, jak:
- węgiel;
- wodór;
- tlen;
- azot;
- fosfor;
- siarka.
Jest skałą – jak wspomnieliśmy we wstępie – pochodzenia roślinnego. Powstał w karbonie ze szczątków roślin, które na skutek pojawienia się warunków beztlenowych uległe zwęgleniu.
Zastosowanie węgla kamiennego
Węgiel kamienny, czyli również węgiel syberyjski, zaliczany jest do najczęściej wykorzystywanych paliw kopalnych na świecie. Należy jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępny jest węgiel różnej jakości. Zależy ona od takich czynników, jak;
- wartość opałowa;
- zawartość siarki;
- zawartość popiołów.
Jeśli chodzi o węgiel odznaczający się wysoką jakością, to taki na pewno jest ten pochodzący z Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego, które leży w Rosji. Polskie firmy oferujące węgiel syberyjski dbają o to, aby dostarczany był on do naszego kraju wyłącznie z tych kopalń, które gwarantują stałość najważniejszych parametrów.
Trudno wyobrazić sobie ogrzewanie domów bez węgla kamiennego. Nadal jest to najpopularniejsze paliwo, po które sięga zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych. Na szczęście obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem węgla kamiennego dobrej jakości.