Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych

Kiedy dyskusja schodzi na kolektory słoneczne, można bezpiecznie założyć, że za chwilę tematem numer jeden będzie panele fotowoltaiczne cena, czyli to, ile trzeba zapłacić za instalację solarną. Do niedawna był to temat raczej trudny i drażliwy. Dzisiaj na szczęście panele fotowoltaiczne cena to kwestia, którą nie trzeba się już tak bardzo przejmować. Dlaczego?

Panel fotowoltaiczny – ceny bez zmian

Na początku trzeba zauważyć, że panele fotowoltaiczne cena to temat nie nowy i tak naprawdę w jego meritum nie zmieniło się za wiele. Fotowoltaika jest bowiem cały czas dość kosztowna i montaż instalacji kosztuje mniej więcej tyle samo, co przed kilkoma laty. Nie oznacza to jednak, że nic się nie zmieniło. Zmieniło się. I to bardzo. Rewolucja pojawiła się przede wszystkim w kwestii efektywności ekonomicznej tego rozwiązania.

Ceny kontra zyski

Ogniwa słoneczne swoje kosztują, ale zwracają się obecnie dużo szybciej. Związane jest to przede wszystkim z dwiema kwestiami. Po pierwsze, panele fotowoltaiczne można montować w ramach specjalnych programów rządowych i europejskich, w dzięki którym od razu uzyskuje się zwrot części kosztów. Inwestycja już na start zwrócić się może w ten sposób nawet w połowie.

Po drugie, panele słoneczne ceny mają coraz bardziej adekwatne do tego, ile można na nich zarobić, ponieważ znacznie wzrosła ich wydajność i można też dostać więcej za każdą kilowatogodzinę wysłaną do sieci. Innymi słowy, instalacja solarna jest wydajniejsza, więc przynosi więcej korzyści, a do tego odsprzedawana energia jest lepiej wyceniona, więc nawet gdyby efektywność rozwiązania nie wzrosła, i tak byłoby ono bardziej opłacalne.

Powiązane wpisy