Buty robocze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Buty robocze - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Każdy pracownik wykonujący swoje zawodowe obowiązki z w sytuacji różnych zagrożeń musi być wyposażony w odpowiednie buty do pracy. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się typowe buty ochronne, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort i wygodę pracy. Jednak aby takie buty spełniły te swoje zadania, to muszą być w odpowiedni sposób wybrane. Dlatego też przy ich zakupie warto trzeba uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze – stopień zagrożenia

Jednym z najważniejszych kryteriów, który należy brać pod uwagę kupując buty BHP jest stopień zagrożenia. W tym przypadku dostępne są buty bezpieczne (S), ochronne (P) i zawodowe (O). Każdy z tych rodzajów obuwia charakteryzuje się określonymi cechami i dzieli się na poszczególne podtypy. Buty bezpieczne chronią stopę z placami za pomocą podnosków i wytrzymują uderzenie o sile 200 J.

Buty ochronne także są wyposażone w ochronne podnoski, ale od butów bezpiecznych różnią się tym, iż wytrzymują uderzenie o sile 100 J. Natomiast buty zawodowe są najczęściej używane tam, gdzie nie potrzeba chronić stopy i palców za pomocą podnosków. Dodatkowo każdy z tych rodzajów obuwia ochronnego ma swoje podtypy (buty robocze S1, S2, S3, buty robocze P1, P2, P3 i buty robocze O1, O2, O3). Każdy z tych typów charakteryzuje się określonym poziomem ochrony.

Po drugie – czynniki ryzyka

Buty robocze męskie – oprócz stopnia zagrożenia – powinny też być wybierane na podstawie przeznaczenia. Każda praca charakteryzuje się określonymi czynnikami ryzyka – na przykład czynniki atmosferyczne, termiczne, chemiczne, biologiczne i inne. W związku z tym buty BHP powinny przed nimi chronić. A ponieważ tych czynników ryzyka jest dużo i są one bardzo różne, to warto takie obuwie dostosowywać do konkretnych zagrożeń.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając obuwie ochronne? Takie buty powinny być bezpieczne, komfortowe w noszeniu, wygodne, trwałe, dobre jakościowo, zgodne z normami bezpieczeństwa oraz wyprodukowane przez uznanych producentów. Tylko akie obuwie zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

Powiązane wpisy