Buty robocze – jak wybrać odpowiednie?

Buty robocze - jak wybrać odpowiednie?

Buty ochronne powinny być na wyposażeniu każdego pracownika, który w swojej pracy jest narażony na różnego rodzaju zagrożenia. To właśnie one w głównej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort pracy. Jednak aby ochronne buty do pracy spełniły wszystkie swoje zadania, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Na co zatem zwracać uwagę przy ich wyborze? Tutaj istotnych jest kilka podstawowych kwestii.

Po pierwsze – przeznaczenie

Jedną z podstawowych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę wybierając buty robocze męskie jest ich przeznaczenie. W tym przypadku niezwykle ważne są czynniki, przed którymi takie buty mają zapewniać ochronę. Dlatego też tutaj do wyboru jest kilka rodzajów obuwia ochronnego:

  • buty chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami termicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami chemicznymi;
  • buty chroniące przed czynnikami biologicznymi;
  • buty chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym;
  • buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi;

W tej kategorii są też dostępne buty BHP przeznaczone do pracy w strefie zagrożonej wybuchem oraz te o właściwościach antystatycznych.

Po drugie – stopień zagrożeń

Innym kryterium wyboru obuwia ochronnego jest stopień zagrożeń. W tym przypadku dostępne jest obuwie bezpieczne (S), ochronne (P) i zawodowe (O). Pierwsze i drugie chronią stopę wraz z palcami za pomocą podnosków. Różnica jest taka, iż obuwie bezpieczne wytrzymuje uderzenie o sile 200 J, a ochronne – o sile 100 J. Natomiast obuwie zawodowe chroni przed określonymi zagrożeniami, ale może być stosowane jedynie tam, gdzie nie jest wymagana ochrona stopy i palców za pomocą podnosków. Każdy z wyżej wymienionych typów obuwia dzieli się na poszczególne podtypy (buty robocze S1, S2, S3, buty robocze P1, P2, P3 i buty robocze O1, O2 i O3), Każdy z tych podtypów posiada konkretne właściwości ochronne.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze butów ochronnych? Tutaj liczy się trwałość, dobra jakość, wygoda i komfort noszenia oraz zgodność z wszystkimi normami bezpieczeństwa. Tyko takie buty bhp spełnią wszystkie swoje zadania.

Powiązane wpisy